W co inwestowaćWielu ludzi zastanawia się w co inwestować, żeby bezpiecznie i efektywnie pomnażać swój kapitał.

Swego czasu również się nad tym zastanawiałem, przerabiając i analizując różne opcje inwestycyjne, aby wybrać tą najlepszą. I choć w inwestycjach nie ma Świętego Graala, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy praktycznie na wszystkim możesz stracić, to jednak różne formy inwestycji charakteryzują się różnym poziomem ryzyka.

Jeżeli czytasz mojego bloga oraz zapisałeś się na mój kurs inwestowania, pewnie już wiesz co jest moim zdaniem owym Świętym Graalem. Są to oczywiście nieruchomości gruntowe. Nie ma drugiej takiej inwestycji, która z jednej strony cechuje się bardzo niskim ryzykiem (występuje tu praktycznie jedynie ryzyko czasu (płynności), oznaczające, że gruntu możesz nie być w stanie sprzedać (upłynnić) w z góry założonym czasie), z drugiej natomiast strony pozwala na generowanie imponujących stóp zwrotu.

O jakich stopach zwrotu mowa? Prześledźmy dane historyczne. Licząc od końca 2004 r., ziemia o najniższej przydatności rolniczej (grunty o klasach V i VI) zdrożała w całym kraju o 467% (jest to średnia dla całej Polski).

Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że opłaty za wyłączenie z produkcji rolnej (potrzebne, aby grunt rolny mógł być zabudowywany) są uzależnione od przydatności rolniczej gruntu. W przypadku urodzajnych ziem łączny koszt wyłączenia z produkcji może przekroczyć nawet 800 tys. zł za hektar, podczas gdy w przypadku gleb słabych (nieużytków) opłaty te mogą praktycznie wcale nie wystąpić.

Powyższa średnia nie uwzględnia oczywiście różnego tempa wzrostu cen w różnych częściach Polski. Na terenie Polski są trzy najbardziej zyskowne (najlepiej rozpoznawalne i cieszące się dużym popytem) lokalizacje w Polsce. Są to: Morze, Góry i Mazury.

W ostatnich 10 latach najwięcej zyskali Ci, którzy zainwestowali właśnie w jedną z tych trzech lokalizacji, czyli w ziemię na Warmii i Mazurach.

Grunty zdrożały tam o 802%! (podczas gdy jak wcześniej wspomniałem średnia zyskowność gruntów w Polsce w tym samym czasie była prawie 2 razy niższa).

Skąd ta różnica? Po prostu popyt zgłaszany przez turystów, którzy chętnie stają się właścicielami niewielkich działek na terenie krainy wielkich jezior jest największy, a jak wiadomo podaż gruntów jest stała (ponieważ nikt nie wymyślił metody ich produkcji 😉 ).

Jak widzisz to, gdzie inwestujesz ma bardzo duże znaczenie, ponieważ najlepsze lokalizacje drożeją kilka razy szybciej niż te położone “byle gdzie”. Średnia dla Polski to 20% rocznie, a w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach wzrosty sięgają powyżej 50% rocznie, czyli 2,5 raza szybciej!

Nie mówiąc już, że możesz zyskać w tym czasie kolejne 2 x więcej, jeżeli użyjesz mechanizmu dźwigni finansowej. W takim przypadku każda Twoja złotówka dałaby Ci w tym czasie 16 zł zysku. Ładny wynik, nieprawdaż? 🙂

Skoro inwestowanie z nieruchomości jest tak zyskowne, dlaczego tak niewielu ludzi korzysta z tej formy inwestowania? Głównie ze względu na brak wiedzy finansowej oraz błędne przeświadczenie, że aby inwestować w nieruchomości trzeba dysponować ogromnym kapitałem.

Oczywiście, jeżeli chcesz inwestować na własną rękę, faktycznie potrzebujesz sporej ilości kapitału. Poza tym potrzebna jest Ci również profesjonalna wiedza, abyś potrafił efektywnie dobierać odpowiednie ziemie w dobrych lokalizacjach i na nich zarabiał, zamiast tracić.

Nie każdy posiada jednak wiedzę, kapitał i czas na przeprowadzanie dogłębnych analiz inwestycyjnych.

Jeżeli jesteś w tej dziedzinie “zielony”, to możesz sobie zaszkodzić próbując inwestować samodzielnie. Najbezpieczniej w tym przypadku jest skorzystać ze sprawdzonej metody inwestowania w starannie wyselekcjonowane grunty na Warmii i Mazurach (najwyższy potencjał wzrostu cen) z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś, że to w ogóle możliwe, zajrzyj TUTAJ i przekonaj się, że praktycznie każdy może inwestować w nieruchomości gruntowe i na tym zarabiać! 😀

Ja już tak inwestuję i zarabiam, a Ty? Jeżeli nie, to co Cię powstrzymuje? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu 🙂

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

💎💻 Pokażę Ci Jak Skutecznie Inwestować i Zarabiać w Internecie 💎🔥 Jeżeli zechcesz pomogę Ci wykorzystać POTĘGĘ Internetu i pokażę jak od ZERA możesz zacząć zarabiać całkiem dobre pieniądze w Internecie, dzięki czemu będziesz mógł uciec z wyścigu szczurów i wyrwać się z niewolniczej pracy na etacie 👷‍♂️ Jestem także pasjonatem kreatywnych form inwestowania, głównie w obszarze kryptowalut oraz nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji ziemskich (gruntowych), ponieważ są to aktywa dające niebywałe możliwości inwestycyjne i generujące ponadprzeciętne stopy zwrotu, często liczone w setkach, a nawet tysiącach procent rocznie 📈 Pasjonuje mnie także tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone, a rozwój samego siebie jest najlepszą formą inwestycji, która zwraca się bardzo szybko i procentuje do końca życia 🚀 Poza tym uwielbiam sport 🏃‍♂️ w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę 🎶 inspirującą literaturę 📖 oraz podróże 🌴 Krótko mówiąc cieszę się życiem 🤩 Jeżeli zatem chcesz mieć jednocześnie czas, pieniądze i zdrowie zajrzyj na stronę główną i sprawdź jak mogę Ci pomóc 🤝 https://damian-krawczyk.pl Pokażę Ci Skuteczny i Gotowy System, dzięki któremu w łatwy sposób spełnisz swoje marzenia 🌴

4 Komentarze

moneygrabbing · 6 kwietnia 2015 o 17:15

grunty są obecnie drogie i inwestowanie w nie jest obarczone pewnym ryzykiem. Chyba, że trafi się nam bardzo dobra lokalizacja.

    Damian Krawczyk · 7 kwietnia 2015 o 08:51

    Żeby określić, czy coś jest drogie czy tanie trzeba dysponować jakimś punktem odniesienia. Obraz poniżej porównujący ceny gruntów w Polsce ze średnią unijną na tle innych dóbr pokazuje, że tak naprawdę drogie nie są i w najbliższym czasie będą nadal drożeć (szczególnie w perspektywie całkowitego uwolnienia rynku w 2016) 😉
    Grunty
    Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Wesołych Świąt Wielkanocnych 2015!My Profile

Mirek · 26 kwietnia 2015 o 23:05

Znów udany wpis Damiana, rzeczywiście polecam. Bardzo wiele ciekawych przemyśleń na temat inwestowania. Myślę, że tematyka, która obecnie powinna wzbudzić zainteresowanie, dlatego zachęcam wszystkich do przeczytania uważnego. Może znajdziecie swój pomysł na inwestowanie.
Mirek ostatnio opublikował…Torty na weselne przyjęcie – słodkie dopełnienie tej wyjątkowej, niecodziennej okazji życiowejMy Profile

Damian Krawczyk · 27 kwietnia 2015 o 09:53

Dzięki Mirek za komentarz 🙂 Tematyka jak najbardziej interesująca i na czasie. Szkoda tylko, że edukacja finansowa ciągle jest u nas w Polsce “luksusem” 😉 No ale przynajmniej mam co robić w najbliższym czasie, żeby tą wiedzę nieco bardziej rozpropagowywać 😀
Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Jak nie odkładać na później, czyli koniec życia w cieniu Jutromana 😉My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × 3 =

CommentLuv badge