Żaden inwestor nie może zakładać, że ujemna stopa zwrotu to temat, który akurat jego nie dotyczy 😉

Oczywiście różne metody inwestycyjne charakteryzują się różnym stopniem ryzyka poniesienia strat. Inwestowanie w nieruchomości, przede wszystkim w nieruchomości gruntowe ma tą przewagę nad innymi rodzajami inwestycji, że jest bardzo bezpieczne. Tutaj mamy właściwie do czynienia jedynie z ryzykiem czasu (czyli z ryzykiem, że projekt inwestycyjny potrwa dłużej, niż pierwotnie założyliśmy), a co za tym idzie efektywna roczna stopa zwrotu będzie niższa od zakładanej. Ryzyko tego, że wystąpi ujemna stopa zwrotu jest marginalne (musiałby wystąpić jakiś kataklizm etc.)

Niebezpieczeństwo ujemnych stóp zwrotu polega na tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż stopy procentowe nie działają symetrycznie. Z matematycznego punktu widzenia jest to oczywiste, natomiast mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie do końca z tego sprawę. Co to oznacza? W skrócie tyle, że aby odpracować 5% obsunięcie kapitału (straty na kapitale) nie wystarczy osiągnięcie 5% zysku. Mam nadzieję, że jest to dla Ciebie jasne? Jeżeli nie, sprawdźmy to na przykładzie.

Załóżmy, że dysponujesz kapitałem o wartości 100 000 zł. Na giełdzie zrealizowałeś stratę w wysokości 10% kapitału. Obecnie zatem dysponujesz kapitałem o wartości 90 000 zł (100 000 zł – 100 000 zł*0,1).

Załóżmy teraz, że kolejnego dnia zarobiłeś 10%. Ale to już nie 10% z pierwotnej kwoty, ale z 90 000 zł, czyli 9 000 zł. Masz zatem 99 000 zł. 1000 zł się w magiczny sposób „ulotnił” w trakcie tych dwóch operacji 😉

Skoro 10% to za mało, aby odpracować stratę, to ile musisz zarobić? Musisz zarobić 10 000 zł na 90 000 zł kapitału, czyli musisz osiągnąć stopę zwrotu w wysokości:

SP = Zysk / Kapitał = 10 000 zł / 90 000 zł = 0,1111 = 11,11 %

Na pierwszy rzut oka różnica nie wydaje się kolosalna. Ale bardzo szybko się pogłębia wraz ze wzrostem wysokości strat. Jeżeli straciłbyś 50% kapitału, to ile musisz zarobić, aby tą stratę odpracować?

Zgadza się, musisz zarobić 100%, a to już nie wygląda dobrze. Przy 75% stracie musisz wygenerować 300% zysku, przy 90% stracie – 900%!!!

Widzisz zatem, że ujemna stopa zwrotu tego rzędu, jest zabójcza i praktycznie nie do odrobienia. Poniższy wykres i tabela obrazują, dlaczego wysokie straty są tak niebezpieczne.

Ujemna stopa zwrotu

Więcej informacji dot. kreatywnych metod inwestowania i zarabiania znajdziesz oczywiście w moim kursie.

Zapisz mnie na kurs

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

💎💻 Pokażę Ci Jak Skutecznie Inwestować i Zarabiać w Internecie 💎🔥 Jeżeli zechcesz pomogę Ci wykorzystać POTĘGĘ Internetu i pokażę jak od ZERA możesz zacząć zarabiać całkiem dobre pieniądze w Internecie, dzięki czemu będziesz mógł uciec z wyścigu szczurów i wyrwać się z niewolniczej pracy na etacie 👷‍♂️ Jestem także pasjonatem kreatywnych form inwestowania, głównie w obszarze kryptowalut oraz nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji ziemskich (gruntowych), ponieważ są to aktywa dające niebywałe możliwości inwestycyjne i generujące ponadprzeciętne stopy zwrotu, często liczone w setkach, a nawet tysiącach procent rocznie 📈 Pasjonuje mnie także tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone, a rozwój samego siebie jest najlepszą formą inwestycji, która zwraca się bardzo szybko i procentuje do końca życia 🚀 Poza tym uwielbiam sport 🏃‍♂️ w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę 🎶 inspirującą literaturę 📖 oraz podróże 🌴 Krótko mówiąc cieszę się życiem 🤩 Jeżeli zatem chcesz mieć jednocześnie czas, pieniądze i zdrowie zajrzyj na stronę główną i sprawdź jak mogę Ci pomóc 🤝 https://damian-krawczyk.pl Pokażę Ci Skuteczny i Gotowy System, dzięki któremu w łatwy sposób spełnisz swoje marzenia 🌴

3 Komentarze

Malina · 12 czerwca 2014 o 21:41

Inwestycja długoterminowa jest najskuteczniejsza. Jest czas na odrobienie strat. Pieniądze kumulują się systematycznie i cały czas procentują.

Malina · 25 czerwca 2014 o 16:21

To prawda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten − nine =

CommentLuv badge