Stopa zwrotuPrzypuszczam, że praktycznie każdy z nas zetknął się z podstawowym miernikiem opłacalności inwestycji jakim jest stopa zwrotu z inwestycji.

Czym ona jest? Z matematycznego punktu widzenia to nic innego jak stosunek zysku z inwestycji do zainwestowanego kapitału. Zwyczajowo wyrażana jest natomiast nie jako ułamek, ale wartość procentowa.

Stopa zwrotu mówi nam, jak bardzo opłacalny jest projekt inwestycyjny, czyli w pewnym sensie mówi, jaka jest wydajność każdej złotówki zainwestowanego kapitału. Krótko mówiąc, jest miernikiem intensywności pracy Twoich pieniędzy 😉

Jeżeli przykładowo zainwestowałeś kapitał rzędu 10 000 zł w projekt inwestycyjny, który po roku dał Ci 5000 zł zysku, to ile wyniosła stopa zwrotu? Zgadza się wyniosła 50%, ponieważ:

SZ = 5000/10000 = 0,5 = 50%

Mam nadzieję, że do tej pory rachunki nie są zbyt skomplikowane? O ile się nie mylę, to materiał na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej 😉

W powyższym przykładzie założyłem w uproszczeniu, że projekt inwestycyjny trwa rok czasu. Ale nie musi tak być. Jeżeli tą samą kwotę zarobiłbyś w 6 miesięcy, to jak obliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji? Od razu podpowiem, że roczna stopa zwrotu nie wyniesie wcale 2 * 50%, czyli 100%, jak by to mogło się na pierwszy rzut oka wydawać.

Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć efektywną roczną stopę zwrotu, trzeba również uwzględnić odsetki z odsetek, czyli tzw. procent składany. Efektywna roczna stopa zwrotu obliczana jest ze wzoru, który podałem we wpisie dot. procentu składanego. Wzór jest już nieco bardziej skomplikowany, ale tylko nieznacznie:

ERSP = (1 + 50\%)^2 - 1 = 1,5^2 - 1 = 2,25 - 1 = 1,25 = 125\%

Jak widzisz 125% to nieco lepszy zysk niż 100% obliczone przez proste dodawanie. Dlatego też procentu składanego nie należy pomijać. Więcej na temat efektywnej rocznej stopy procentowej oraz procentu składanego znajdziesz w tym wpisie.

Więcej wiedzy na temat inwestowania i zarabiania znajdziesz natomiast w moim kursie. Obecnie możesz się na ten kurs zapisać bezpłatnie, zatem korzystaj z okazji 🙂

Zapisz mnie na kurs

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

💎💻 Pokażę Ci Jak Skutecznie Inwestować i Zarabiać w Internecie 💎🔥 Jeżeli zechcesz pomogę Ci wykorzystać POTĘGĘ Internetu i pokażę jak od ZERA możesz zacząć zarabiać całkiem dobre pieniądze w Internecie, dzięki czemu będziesz mógł uciec z wyścigu szczurów i wyrwać się z niewolniczej pracy na etacie 👷‍♂️ Jestem także pasjonatem kreatywnych form inwestowania, głównie w obszarze kryptowalut oraz nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji ziemskich (gruntowych), ponieważ są to aktywa dające niebywałe możliwości inwestycyjne i generujące ponadprzeciętne stopy zwrotu, często liczone w setkach, a nawet tysiącach procent rocznie 📈 Pasjonuje mnie także tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone, a rozwój samego siebie jest najlepszą formą inwestycji, która zwraca się bardzo szybko i procentuje do końca życia 🚀 Poza tym uwielbiam sport 🏃‍♂️ w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę 🎶 inspirującą literaturę 📖 oraz podróże 🌴 Krótko mówiąc cieszę się życiem 🤩 Jeżeli zatem chcesz mieć jednocześnie czas, pieniądze i zdrowie zajrzyj na stronę główną i sprawdź jak mogę Ci pomóc 🤝 https://damian-krawczyk.pl Pokażę Ci Skuteczny i Gotowy System, dzięki któremu w łatwy sposób spełnisz swoje marzenia 🌴

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen + 19 =

CommentLuv badge