Pomysłów na osiągnięcie dochodu pasywnego jest cała masa. Jedne pomysły na dochód pasywny są lepsze inne gorsze 💰

W tym wpisie wyjaśniłem Ci, czym jest dochód pasywny i czym się różni od dochodu linearnego, a także powody, dla których powinieneś się tym rodzajem dochodu zainteresować.

Promotorami dochodu pasywnego są najbogatsi ludzie, m.in. Robert Kiyosaki, Harv Eker, Donald Trump, czy Robert G. Allen. Wszyscy oni zgodnie twierdzą, że aby się wzbogacić lub uwolnić się od niekorzystniej sytuacji materialnej, zamiast szukać dodatkowej pracy lub pracować  na dwóch etatach, powinieneś budować zdywersyfikowane źródła dochodu pasywnego.

Głównym powodem przepaści między ludźmi bogatymi a biednymi jest brak wśród tych biednych edukacji i inteligencji finansowej. Jak już bowiem niejednokrotnie wspominałem bogactwo jest stanem umysłu, a nie stanem konta. Ludzie bogaci nieustannie inwestują w edukację i poszukują nowych kreatywnych źródeł dochodu pasywnego, podczas gdy ludzie biedni poszukują stabilizacji  i pracy na etacie. Pracy która jest bardzo niepewna i najgorzej opłacana.

Nie ma bowiem wątpliwości, że zbudowanie źródeł dochodu pasywnego daje Ci ogromne bezpieczeństwo, ponieważ uniezależnia Cię od kaprysów Twojego szefa, oraz uodparnia na kryzysy gospodarcze. Daje Ci również więcej czasu dla siebie, abyś mógł realizować swoje pasje oraz dla Twoich bliskich.

Poniżej podaję najlepsze w mojej ocenie pomysły na dochód pasywny. Najlepsze ponieważ nie ma sensu zajmować się nieefektywnymi i słabymi rozwiązaniami 😀

Dochody z inwestycji 📈

Tutaj masz do wyboru bardzo szerokie spektrum możliwości. Ile różnych form inwestowania, tyle różnorakich dochodów. Oczywiście niektóre nie są warte zachodu, ponieważ dają albo bardzo niskie stopy zwrotu (np. lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne), albo cechują się bardzo wysokim ryzykiem (np. instrumenty pochodne na Giełdzie Papierów Wartościowych, czy Forex), albo wymagają poświęcenia dużej ilości czasu, cechują się dużym ryzykiem i dają mierne zarobki (np. wynajem nieruchomości). Dochody z inwestycji mogą przyjmować dwie podstawowe formy:

 1. Dochody rezydualne sensu stricte. Są to przepływy pieniężne w postaci regularnych wpływów z tytułu np. dywidend wypłacanych z tytułu posiadania akcji, różnego rodzaju odsetek (np. z lokat bankowych, pożyczek itp.), wynikające z wniesionego w proces inwestycyjny unikalnego know-how, który nie jest ogólnodostępną wiedzą.
 2. Dochody z zysków kapitałowych, czyli osiągnięte w drodze wzrostu wartości Twoich aktywów. Mogą to być bardzo różne rodzaje aktywów. Zarówno nieruchomości (gruntowe, lokalowe etc.), jak również instrumenty finansowe (takie jak jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, akcje, instrumenty pochodne itp.).

Twoje wątpliwości może budzić fakt, czy dochody z zysków kapitałowych można traktować jak dochody pasywne, bo przecież wymagają pracy. Masz rację, mogą wymagać Twojej pracy, ale nie muszą. Może to być bowiem praca innych. Jeżeli zarządzanie aktywami powierzysz wyspecjalizowanym podmiotom, to Twój wkład sprowadza się do wyboru zarządzającego i nadzoru nad jego pracą w trakcie realizacji projektu inwestycyjnego.

Dochody z prowizji ze sprzedaży i promocji produktów w Internecie (E-Biznes) 💻

Chodzi tu o różnego rodzaju programy partnerskie oraz marketing wielopoziomowy (MLM). Większości ludzi MLM z automatu kojarzy się z piramidą finansową, co oczywiście nie jest prawdą 😀 Marketing szeptany to bardzo skuteczna metoda promocji produktów i współpracy między ludźmi, umożliwiający zbudowanie struktury partnerskiej, która z raz wykonanej pracy generuje nam stały rezydualny dochód miesięczny.

Oczywiście kluczowe jest, abyś znał branżę z której pochodzi dany produkt i miał pewność, że jest bardzo wysokiej jakości, tak abyśmy sam w ten produkt wierzył i był zadowolony z korzystania z tego produktu! Rekomendowanie innym produktów niesprawdzonych, albo co gorsza bubli jest bowiem perfidnym oszustwem i manipulacją. Agresywna sprzedaż wszystkiego i wszystkim jest nieetyczna i nie ma nic wspólnego z zaspokajaniem potrzeb ludzkich.

Obecnie zaangażowany jestem w następujący projekt, do udziału w którym również i Ciebie gorąco zachęcam 🚀

Dochody z praw autorskich za szeroko rozumianą twórczość ✍

To kolejna bardzo szeroka dziedzina. Podczas gdy w inwestowaniu najłatwiej odnajdują się osoby o umysłach ścisłych (choć praktycznie każdy może być inwestorem, o ile nie cierpi na skrajny syndrom wstrętu do matematyki 😉 ), to dochody z praw autorskich są prawdziwym polem do popisu dla ludzi o predyspozycjach humanistycznych. Szeroko rozumiana twórczość może dotyczyć bardzo wielu dziedzin. Najpopularniejszymi są oczywiście m.in.:

Pisanie różnego rodzaju książek.

 1. Mogą to być książki praktyczne w postaci poradników (info-produktów), które rozwiązują konkretne problemy lub zaspokajają określone potrzeby. Są one bardzo cenne, ponieważ w dobie Internetu rzetelna informacja jest na wagę złota. W sieci mamy ogromną ilość informacji, która jest słabej jakości. Nikt nie ma czasu na przeszukiwanie Internetu i odsiewanie ziarna od plew.
 2. Może to być również różnego rodzaju beletrystyka (proza fabularna) w postaci powieści, opowiadań, nowel itp., czyli wszelkiego rodzaju utwory z fikcją literacką.
 3. Może być to również poezja, jeżeli czujesz, że masz artystyczną duszę.

Tworzenie muzyki. Gatunków muzycznych jest cała masa. Od utworów lekkich (takich jak np. utwory z wykorzystaniem różnego rodzaju instrumentów muzycznych), poprzez muzykę pop, heavy metal, kończąc na utworach generowanych w 100% komputerowo (np. electro freestyle, dubstep, techno etc.)

Produkcja filmów i programów telewizyjnych. Może jesteś uzdolnionym reżyserem, a może potrafisz pisać świetne scenariusze do filmów? Przemysł filmowy jest bardzo potężny. Niestety kosztem książek, nad czym ubolewam, bo wpływa to na postępujące umysłowe ubożenie społeczeństwa. W tej dziedzinie wybór również jest bogaty. Mogą to być produkcje rozrywkowe, ale również naukowe. Wybierz to, co jest Ci najbliższe.

Sztuki plastyczne. To również bardzo szeroka dziedzina. Obejmuje zarówno dzieła tworzone klasycznie (np. malarstwo, rzeźba, rysunek itp.), ale również różnego rodzaju grafikę komputerową.

Tworzenie oprogramowania komputerowego. Opłaty licencyjne mogą być pobierane zarówno za tworzenie aplikacji użytkowych (np. biurowych, domowych), ale również gier komputerowych, pisanych w celu zapewnienia rozrywki.

Dochody ze zautomatyzowanego biznesu 💻

Jeżeli system, który zbudowałeś jest w 100% samowystarczalny, to jest to jak najbardziej dochód pasywny. Niektórzy ludzie, mają naturalną zdolność do tworzenia i rozwijania różnego rodzaju biznesów, a gdy system staje się samowystarczalny, zabierają się za pracę twórczą na innym polu.

Takim zautomatyzowanym biznesem może być gotowy system działania, który pozwalają zarabiać na budowie sieci (organizacji), która jeżeli już zdołasz ją rozbudować jest zautomatyzowanym biznesem, ponieważ staje się samowystarczalna i generuje stały dochód pasywny, niezależnie czy osobiście zajmujesz się jej rozbudową, czy nie.

 

Dochody z patentów za wynalazki ✍

Na tym polu można naprawdę dobrze zarobić. Nigdy nie zabraknie pomysłów, które można wcielić w życie. Potrzeba jedynie dużej kreatywności i konsekwencji w dążeniu do wcielenia pomysłu w życie. Proces może być żmudny, ale i nagroda za ten proces jest naprawdę wysoka i często rekompensuje włożoną pracę z nawiązką. Weźmy chociażby za przykład Facebook’a 😉

Dochody z emerytur, rent i innych świadczeń 💵

Oczywiście tego rodzaju dochodu Ci nie polecam, bo emerytura to najczęściej nieosiągalne i odległe marzenie, a rentę można dostać tylko w przypadku poważnej niepełnosprawności i niezdolności do pracy, a źle Ci nie życzę 😉

Nie mówię tutaj o przekrętach w postaci załatwiania sobie tzw. „lewych rent”, ponieważ takie działanie jest niczym innym jak żerowaniem na innych (egoizm w czystej postaci). I choć nasze państwo działa w wielu dziedzinach nieudolnie, to jego okradanie również jest moralnie naganne. Okradając w ten sposób państwo, okradasz tak naprawdę innych, uczciwie płacących podatki.

Choć ten rodzaj dochodu jest jak najbardziej dochodem pasywnym, to jednak spokojnie możesz o nim zapomnieć i skupić się na powyższych rozwiązaniach.

Pomysły na dochód pasywny, czyli jak pracować mądrze, a nie ciężko – konkluzja 📋

Jak widzisz masz bardzo szerokie pole manewru jeśli chodzi o generowanie strumieni pieniężnych prowadzących Cię do wolności finansowej. Czym więcej strumieni jesteś w stanie wykorzystać, tym lepiej. Taka dywersyfikacja (zwielokrotnienie) źródeł dochodu zwiększa bowiem Twoje bezpieczeństwo i uodparnia Cię na zmieniające się trendy rynkowe, które w skrajnych wypadkach mogą spowodować wyschnięcie któregoś ze strumieni zasilających Twój majątek.

Osobiście preferuję głównie dwa pierwsze rozwiązania, czyli dochody z szeroko rozumianych inwestycji oraz marketingu. Nie przypadkowo inwestycje znajdują się na czwartym (najwyższym) miejscu w kwadrancie przepływu pieniędzy Roberta Kiyosakiego, z czym w pełni się zgadzam. Nie ma bowiem lepszej metody pomnażania pieniędzy, niż pozwolić im, aby same się rozmnażały i pracowały w ten sposób dla Ciebie. Czy ta wizja brzmi dla Ciebie kusząco? Jeżeli tak, to pora zabrać się za strategie ich inteligentnego inwestowania 😀

W inwestowaniu i zarabianiu pieniędzy doskonale sprawdza się podejście kontrariańskie. Podejście kontrariańskie (czyli najkrócej rzecz ujmując płynięcie pod prąd) zawsze się opłacało i to nigdy się nie zmieni. Dlaczego tak jest? Ponieważ tam gdzie wszyscy widzą okazję, okazji już dawno nie ma 😉

Mam nadzieję, że pomysły na dochód pasywny, które tutaj przedstawiłem przynajmniej w części wdrożysz w życie. Działaj, ponieważ każdy dzień zwłoki, to czas zmarnowany, a zmarnowanego czasu w przeciwieństwie do pieniędzy nie da się odzyskać 🙂

Więcej informacji na temat inwestowania i zarabiania znajdziesz oczywiście na tej stronie 😉

👉 Tutaj możesz natomiast już dziś skutecznie zacząć budować swój pasywny dochód 👈

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

💎💻 Pokażę Ci Jak Skutecznie Inwestować i Zarabiać w Internecie 💎🔥 Jeżeli zechcesz pomogę Ci wykorzystać POTĘGĘ Internetu i pokażę jak od ZERA możesz zacząć zarabiać całkiem dobre pieniądze w Internecie, dzięki czemu będziesz mógł uciec z wyścigu szczurów i wyrwać się z niewolniczej pracy na etacie 👷‍♂️ Jestem także pasjonatem kreatywnych form inwestowania, głównie w obszarze kryptowalut oraz nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji ziemskich (gruntowych), ponieważ są to aktywa dające niebywałe możliwości inwestycyjne i generujące ponadprzeciętne stopy zwrotu, często liczone w setkach, a nawet tysiącach procent rocznie 📈 Pasjonuje mnie także tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone, a rozwój samego siebie jest najlepszą formą inwestycji, która zwraca się bardzo szybko i procentuje do końca życia 🚀 Poza tym uwielbiam sport 🏃‍♂️ w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę 🎶 inspirującą literaturę 📖 oraz podróże 🌴 Krótko mówiąc cieszę się życiem 🤩 Jeżeli zatem chcesz mieć jednocześnie czas, pieniądze i zdrowie zajrzyj na stronę główną i sprawdź jak mogę Ci pomóc 🤝 https://damian-krawczyk.pl Pokażę Ci Skuteczny i Gotowy System, dzięki któremu w łatwy sposób spełnisz swoje marzenia 🌴

25 Komentarzy

Tomasz · 8 czerwca 2014 o 10:03

Wiele wartościowych informacji. Dowiedziałem się kilku ciekawy sposobów za co dziękuję. Pozdrawiam.
Tomasz ostatnio opublikował…Generowanie ruchu na stronie – 1000 wyświetleń w 7 dni – [Studium Przypadku]My Profile

Marcin · 8 czerwca 2014 o 12:48

Do Twojego artykułu w miejscu “Dochody z prowizji ze sprzedaży i promocji produktów w Internecie (E-Biznes).” dodałbym jeszcze możliwość zarabiania w programach partnerskich takich jak Comperia/mBank bo też pozwalają budować własną strukturę (1 poziomową ale zawsze). Szczegóły w artykule na moim blogu:

Arek · 9 czerwca 2014 o 05:29

Niektóre z przykładów (programy partnerskie, emerytury) to tak naprawdę inwestycje z odroczonymi przepływami finansowymi. Czy zatem można je na pewno nazywać dochodem pasywnym?
Arek ostatnio opublikował…Disulfiram – pytania i odpowiedziMy Profile

  Damian Krawczyk · 9 czerwca 2014 o 12:44

  Każdy dochód pasywny jest inwestycją z odroczonym przepływem pieniędzy, ponieważ najpierw trzeba zainwestować swój czas i pieniądze, aby taki dochód uzyskać 😉

   Michał · 17 czerwca 2014 o 06:37

   Zgadzam się, że dochód tworzy się po czasie a nie od razu. To właśnie nazywa się Inwestycja o której piszesz 🙂 Kawał dobrej roboty z tym artykułem!
   Michał ostatnio opublikował…Renta rodzinna – komu przysługuje, ile wynosi renta rodzinnaMy Profile

    Damian Krawczyk · 17 czerwca 2014 o 06:55

    Dokładnie Michał. Większość ludzi chciałaby dostać coś od razu, najlepiej za nic 😉 Ale świat tak nie funkcjonuje. Jak to ktoś kiedyś ładnie napisał: “Inwestycja to wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych korzyści (większej konsumpcji w przyszłości)” 😀

    Arek · 30 lipca 2014 o 00:06

    Trochę generalizujesz – żeby uzyskać dochód pasywny trzeba zainwestować, ale niekoniecznie trzeba długo czekać. Ważne są proporcje inwestowanego czasu i kapitału – poniżej małe studium przypadku 🙂
    Arek ostatnio opublikował…Zarabianie na SEO reklamachMy Profile

     Damian Krawczyk · 30 lipca 2014 o 07:16

     Nikt nie twierdzi, że trzeba 😉 I masz absolutną rację. Czas to waluta nawet cenniejsza niż pieniądz, bo nie da się jej odzyskać. Dlatego też powinno się zwracać na nią nawet baczniejszą uwagę niż na pieniądze.
     Po to jest m.in. efektywna roczna stopa zwrotu, żeby uwzględnić produktywność czasową zainwestowanego kapitału 😉
     Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Stopa zwrotu – główny miernik opłacalności inwestycjiMy Profile

Michał · 18 czerwca 2014 o 09:45

Ciesze się, że tacy ludzie jak Ty jeszcze istnieją. Podoba mi się to, że chcesz dzielić się wiedzą. Skorzystam z wielu wskazówek jakie umieściłeś w tym artykule. Pozdrawiam i życzę powodzenia w biznesie.
Michał ostatnio opublikował…Renta chorobowa – ile wynosi, komu należy się renta chorobowaMy Profile

  Damian Krawczyk · 18 czerwca 2014 o 12:20

  A ja cieszę się Michał, że istnieją jeszcze tacy ludzie jak Ty, którzy to doceniają 😀 To mnie pozytywnie nakręca do działania i jednocześnie mobilizuje oraz obliguje wobec Was do jeszcze cięższej pracy.
  To co do tej pory Wam udostępniłem jest dopiero przedsmakiem tego, czego możecie się w przyszłości spodziewać. Pracuję nad czymś znacznie większym 😀
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…MLM (marketing sieciowy) – analiza mitów z nim związanychMy Profile

Dorian · 26 czerwca 2014 o 06:53

Artykuł pierwsza klasa. Wiele wartościowych informacji z których z całą pewnością warto skorzystać.
Dorian ostatnio opublikował…Rak Jelita GrubegoMy Profile

  Damian Krawczyk · 26 czerwca 2014 o 07:34

  Cieszę się Dorian, że tak uważasz. Moim głównym celem i marzeniem jest szczęśliwe i zrównoważone społeczeństwo radosnych, otwartych względem siebie i optymistycznie nastawionych do życia ludzi, którzy nawzajem sobie pomagają wykorzystując efekt synergii. Najprościej osiągnąć to poprzez edukację. I to właśnie staram się dla Was robić kochani 😀
  Strona się rozwija i ciągle dzielę się z Wami swoją najlepszą wiedzą. Jeżeli chcecie być na bieżąco, każdego gorąco zachęcam do subskrybcji wpisów 🙂
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…MLM (marketing sieciowy) – analiza mitów z nim związanychMy Profile

Andrzej Kiedrowicz · 12 stycznia 2015 o 13:52

Inspirujący wpis, rzeczywiście dochód pasywny trzeba odpowiednio rozplanować.
Pozdrawiam!

Mariusz Kobak · 3 kwietnia 2015 o 10:04

Damian,
podzielisz się z nami swoimi sukcesami w budowaniu dochodów pasywnych?
Na czym je budujesz? Czy tylko na działalności w internecie czy również inwestujesz w nieruchomości albo na przykład w myjnie ręczne. Ile czekałeś na pierwsze zyski? Czy miałeś chwile zwątpienia czy systematycznie dążyłeś do wyznaczonego sobie celu i go w końcu zrealizowałeś?
Mariusz Kobak ostatnio opublikował…Jak zarobić 393,60 zł poświęcając 1 godzinę swojej pracy?My Profile

  Damian Krawczyk · 3 kwietnia 2015 o 11:26

  Mariusz,
  Na tej stronie dzielę się z Wami praktycznie wszystkimi rozwiązaniami, które osobiście sprawdziłem, z których sam korzystam i które z czystym sumieniem mogę Wam polecić.
  Swój biznes oraz dochody pasywne buduję w oparciu o dwa główne filary, które opisałem we wpisie, czyli:
  1. Inwestycje
  2. Marketing Sieciowy

  Oczywiście w każdym z tych projektów również i Wy możecie razem ze mną uczestniczyć 🙂

  Jeżeli robisz coś z pasją i w to wierzysz, to nie masz czasu na chwile zwątpienia. Jasno sprecyzowany cel i dążenie do niego to najlepsza motywacja do działania. Ja mam jasno sprecyzowany cel, który można zawrzeć w zdaniu: “Pomoc wszystkim zainteresowanym w wyrwaniu się z “wyścigu szczurów” poprzez osiągnięcie przez nich wolności finansowej” 😀
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…W co inwestować, czyli jak skutecznie pomnażać swój kapitał?My Profile

moneygrabbing · 4 kwietnia 2015 o 15:00

Super wpis. Ale dochód pasywny osiągają nielicznie, gdyż wiąże się to z dużą pracą szczególnie na początku oraz z systematycznością a nie każdy posiada takie cechy dlatego nieliczni osiągają dobre dochody pasywne tak jak nie licznie osiągają sukcesy w biznesie. Większość zarabia tylko kieszonkowe.
moneygrabbing ostatnio opublikował…moneygrabbing wrote a new post, Gdzie szukać informacji o akcjach i funduszach w UKMy Profile

  Damian Krawczyk · 4 kwietnia 2015 o 15:25

  Tak niestety jest, ponieważ coraz wyraźniej widzę, że systematyczność i konsekwencja w działaniu to cnota, którą niestety niewielu z nas w sobie pielęgnuje. A szkoda, ponieważ to właśnie ona jest niezbędnym warunkiem koniecznym sukcesu 😉
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Wesołych Świąt Wielkanocnych 2015!My Profile

Anna · 8 kwietnia 2015 o 09:34

W przypadku tego typu zarabiania wielu osobom brakuje cierpliwości, myślą że wszystko dzieje się z dnia na dzień, a tu potrzeba wiele cierpliwości i samozaparcia. Trzeba konsekwentnie dążyć do celu.
Anna ostatnio opublikował…Pożyczki bez dokumentowania dochodu – czy istnieją ?My Profile

Janek · 10 sierpnia 2018 o 13:32

Bardzo interesujący i motywujący wpis sam interesuje się dochodem pasywnym i finansami. Od pewnego czasu prowadzę również bloga :). Gdyby ktoś był zainteresowany co nastolatek myśli o finansach zapraszam serdecznie;https://wczesniejszaemerytura.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen − 9 =

CommentLuv badge