Na co zwrócić uwagę kupując mieszkaniePonieważ kupno mieszkania jest dla większości z nas jedną z najważniejszych decyzji w życiu, odpowiedź na pytanie na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie jest niezwykle istotna. W dziedzinie nieruchomości mieszkaniowych, w której błąd może bardzo wiele kosztować, decyzje musisz podejmować z rozwagą i bez emocji. Jest to dość trudne, ponieważ nie jest łatwo wyłączyć emocje w tak ważnym momencie życia, ale czym ich mniej, tym lepiej. Pośpiech i nadmierna ekscytacja są w takim momencie złym doradcą 😉

Aby nie popełnić błędu trzeba mieć gotowy plan działania i ściśle się go trzymać. Dlatego do oględzin mieszkania, w szczególności na rynku wtórny musisz się przygotować już wcześniej.

Poniżej podaję skróconą listę na co w szczególności powinieneś zwrócić uwagę kupując mieszkanie.

 • Przede wszystkim mieszkanie, które Cię interesuje oglądaj za dnia. Niektóre drobne usterki, takie jak drobne pęknięcia, rysy na ścianach itp. widoczne są często jedynie przy świetle dziennym.
 • Sprawdź stan techniczny budynku i klatki schodowej (najczęściej świadczy o sąsiadach, a także o tym, jak zarządzany jest budynek przez spółdzielnię, lub wspólnotę mieszkaniową).
 • Czy budynek jest ocieplony? Ocieplenie jak wiadomo wpływa znacząco na zmniejszenie wahań temperatury w pomieszczeniu. Pomaga to w znacznym stopniu obniżyć koszty ogrzewania w zimie i klimatyzacji w lecie.
 • Z jakich materiałów wybudowano budynek? Najlepsze i najtrwalsze są budynki murowane z cegły, unikaj natomiast budynków z wielkiej płyty (budowanych w latach 70-tych i 80-tych XX wieku).
 • Na którym piętrze znajduje się mieszkanie? Najgorsze lokalizacje to parter (w szczególności niski) oraz ostatnie piętro (potencjalnie wyższe wydatki na ogrzewanie).
 • Czy okna są w dobrym stanie? Jeżeli nie, to ich wymiana będzie sporym wydatkiem, jej brak natomiast wpłynie niekorzystnie na wysokość kosztów ogrzewania 😉
 • Sprawdź w jakim stanie są drzwi wejściowe i wewnętrzne.
 • W jakim stanie są podłogi? Czy panele nie wymagają wymiany, a parkiet dość kosztownego cyklinowania?
 • Jaki jest stan i wyposażenie łazienki? W jakim stanie jest ceramika, czy w łazience jest wanna, czy kabina prysznicowa?
 • W jakim stanie znajduje się kuchnia i czy nie ma w niej przypadkiem mrówek lub innych insektów?
 • Bardzo istotne są również informacje na temat stanu technicznego i dostępności poszczególnych instalacji dostarczających media, ponieważ ich wymiana wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Czy i kiedy były wymieniane?
 • Czy w domu znajduje się Internet (bez tego trudno dziś funkcjonować 🙂 ) i telewizja kablowa (jeżeli oczywiście z niej korzystasz)?
 • Instalację elektryczną możesz sprawdzić prosząc właściciela o włączenie wszystkich świateł i/lub kilku urządzeń, aby sprawdzić jak zachowuje się pod obciążeniem.
 • Instalację wodną przetestuj sprawdzając ciśnienie oraz szczelność kranów. Sprawdź również, czy ciepła woda jest na prawdę ciepła 😉
 • Instalację gazową (jeżeli jest) sprawdź pod kątem odpowiedniego ciśnienia włączając palniki w kuchence gazowej. Czy płomień nie jest zbyt mały?
 • Ważne jest również zapytać o wysokość comiesięcznych opłat (czynsz, opłata na fundusz remontowy, podatek od nieruchomości, opłata gruntowa itp.) Czy nie będą one zbytnim obciążeniem Twojego budżetu?
 • Możesz również zapytać o powód sprzedaży mieszania. Powód może być wskazówką dotyczącą elastyczności właściciela w kwestii negocjowania ceny . Może Ci zasugerować jak bardzo jest on zmotywowany do sprzedaży, czyli inaczej rzecz ujmując jak bardzo mu się spieszy. Oczywiście nie każdy właściciel będzie chciał taką informację ujawnić, ale spróbować nie zaszkodzi 😉
 • Jeżeli cena mieszkania wydaje Ci się zbyt wygórowana zaproponuj swoją. Nawet sporo niższą. Bywa tak, że nawet tak drastyczna kontroferta zostanie zaakceptowana. Rynek nieruchomości odznacza się małą płynnością, co zmusza niektórych właścicieli do znacznych obniżek ceny, jeżeli szybko chcą pozbyć się nieruchomości.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście tematu, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie.

Zawarłem w niej natomiast najważniejsze sprawy jakie trzeba sprawdzić i o jakie powinieneś zapytać właściciela mieszkania. Nie bój się zadawać pytań. Lepiej jest jak najwięcej zawczasu sprawdzić, niż potem żałować 🙂

Mam nadzieję, że wiesz już na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat inwestowania i być na bieżąco, zapraszam Cię do zapisu na mój bezpłatny kurs Inwestowanie W Nieruchomości. Gorąco Cię zachęcam do jego subskrypcji i komentowania 🙂

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Pokażę Ci Jak Zbudować PRAWDZIWY & DOCHODOWY Biznes Online 💰💻🔥 Jeżeli zechcesz pomogę Ci połączyć POTĘGĘ Internetu z Marketingiem Sieciowym i pokażę jak od ZERA możesz zacząć zarabiać całkiem dobre pieniądze w Internecie, dzięki czemu będziesz mógł uciec z wyścigu szczurów i wyrwać się z niewolniczej pracy na etacie 👷‍♂️ Jestem także pasjonatem kreatywnych form inwestowania, głównie w obszarze kryptowalut oraz nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji ziemskich (gruntowych), ponieważ są to aktywa dające niebywałe możliwości inwestycyjne i generujące ponadprzeciętne stopy zwrotu, często liczone w setkach, a nawet tysiącach procent rocznie 📈 Pasjonuje mnie także tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone, a rozwój samego siebie jest najlepszą formą inwestycji, która zwraca się bardzo szybko i procentuje do końca życia 🚀 Poza tym uwielbiam sport 🏃‍♂️ w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę 🎶 inspirującą literaturę 📖 oraz podróże 🌴 Krótko mówiąc cieszę się życiem 🤩 Jeżeli zatem chcesz mieć jednocześnie czas, pieniądze i zdrowie zajrzyj na stronę główną i sprawdź jak mogę Ci pomóc 🤝 https://damian-krawczyk.pl Pokażę Ci Skuteczny i Gotowy System, dzięki któremu w łatwy sposób spełnisz swoje marzenia 🌴

8 Komentarzy

Inkom · 4 września 2014 o 19:32

Spośród wymienionych punktów, szczególną uwagę warto zwrócić na wszelkie instalacje, ich projekt oraz jakość wykonania. Są to kwestia dosyć często bagatelizowane przez nabywców lokali, którzy wychodzą z założenia, iż z powyższymi nic złego stać się nie może, jeśli w momencie kupna działają prawidłowo. Nic bardziej mylnego, awarie instalacji mogą wystąpić po zakupie, a ostatnią rzeczą jaką szczęśliwy mieszkaniec chciałby zrobić, to rozkuwanie świeżo urządzonego mieszkania celem dokonania napraw.

  Damian Krawczyk · 4 września 2014 o 23:25

  Stan instalacji jest bagatelizowany zgodnie z zasadą: “Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” 😉 Pomimo, że faktycznie ta kwestia jest bardzo istotna i najbardziej kłopotliwa w przypadku ew. awarii.
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Jak osiągnąć sukcesMy Profile

radek · 15 października 2014 o 10:21

Spoko artykuł – ja bym jeszcze dodał 1 punkt – SĄSIEDZI. Oczywiście nie jest to rzecz najważniejsza, jednak dobrze zorientować się kto mniej więcej mieszka w naszym bloku – jeśli mieszkanie kupuje młode małżeństwo z małym dzieckiem a mieszkania dookoła wynajmują hałaśliwi studenci – przechlapane – wiem co mówię – bo znam z własnego doświadczenia. Oczywiście studenci są różni, ale my czekaliśmy 2 lata aż w końcu mieszkanie po sąsiedzku wynajęła spokojniejsza para studentów.
Zwracaliśmy też uwagę na to czy osiedle jest nowe i czy mieszka tam więcej młodych czy starszych ludzi. Sporo ludzi w naszym wieku na podobnym etapie życia zaowocowało nowymi znajomościami dla nas i naszych dzieci.
I jeszcze jedno – otoczenie – czyli sklepy, ośrodki zdrowia, szkoły, przedszkola itp. – warto się też zorientować jak to wygląda w okolicy. I jeszcze kwestie dojazdu – czy jest dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna – na nowych osiedlach różnie może być.

pozdrawiam
radek ostatnio opublikował…Maszyny czyszczące i ich zastosowanieMy Profile

  Damian Krawczyk · 18 grudnia 2014 o 20:07

  Dzięki za komentarz Radek. Faktycznie sąsiedzi to bardzo ważna kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę kupując swoje wymarzone M 😉
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Jak osiągnąć sukcesMy Profile

Adam · 3 stycznia 2015 o 17:19

Zaciekawił mnie artykuł. Niedawno nabywałem mieszkanie, a raczej dom i spotkałem się z problemem podłóg. Poszczególne pomieszczenia miały różnego rodzaju wykończenia podłogi. Kuchnia, łazienka, wiatrołap – ceramiczne płytki z ogrzewaniem podłogowym. Część pokoi – wykładziny dywanowe, część – wykładziny PVC.
Chciałem zastosować niemal wszędzie podłogi drewniane, ewentualnie panele. Dość duży koszt wymiany i dostosowania wysokości powierzchni na progach. Okazało się bowiem że występuje zbyt mała różnica poziomów na styku podłóg z płytkami (np. kuchnia) z posadzką w pokoju. Nie da się zastosować podłóg z desek.
Adam ostatnio opublikował…Wykładziny PCVMy Profile

  Damian Krawczyk · 4 stycznia 2015 o 11:33

  Czasem faktycznie występują dość nietypowe rozwiązania, które wiążą się z dość dużymi nakładami finansowymi, jeżeli chcemy zrobić coś “po swojemu”. Na szczęście przy dzisiejszej różnorodności i dostępności rozwiązań zawsze można dopasować optymalne dla siebie. Rozumiem, że ostatecznie zdecydowałeś się Adamie na wykładziny PCV? 🙂
  Damian Krawczyk ostatnio opublikował…Jak być bogatym człowiekiem w szerokim tego słowa znaczeniuMy Profile

hasiek · 4 marca 2015 o 12:46

Na papiery, ale również na potencjał. JARTOM przecież takich okazji nie miał od bardzo dawna, teraz warto zainwestować, ale z drugiej strony trzeba wiedzieć jak to wykorzystać, a przecież na rynku właśnie teraz brakuje środków na takie przejęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + 9 =

CommentLuv badge