Ujemna stopa zwrotu

Ujemna stopa zwrotu, czyli dlaczego nadmierne obsunięcie kapitału jest niebezpieczne

Żaden inwestor nie może zakładać, że ujemna stopa zwrotu to temat, który akurat jego nie dotyczy 😉

Oczywiście różne metody inwestycyjne charakteryzują się różnym stopniem ryzyka poniesienia strat. Inwestowanie w nieruchomości, przede wszystkim w nieruchomości gruntowe ma tą przewagę nad innymi rodzajami inwestycji, że jest bardzo bezpieczne. Tutaj mamy właściwie do czynienia jedynie z ryzykiem czasu (czyli z ryzykiem, że projekt inwestycyjny potrwa dłużej, niż pierwotnie założyliśmy), a co za tym idzie efektywna roczna stopa zwrotu będzie niższa od zakładanej. Ryzyko tego, że wystąpi ujemna stopa zwrotu jest marginalne (musiałby wystąpić jakiś kataklizm etc.)

Niebezpieczeństwo ujemnych stóp zwrotu polega na tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż stopy procentowe nie działają symetrycznie. Z matematycznego punktu widzenia jest to oczywiste, natomiast mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie do końca z tego sprawę. Co to oznacza? W skrócie tyle, że aby odpracować 5% obsunięcie kapitału (straty na kapitale) nie wystarczy osiągnięcie 5% zysku. Mam nadzieję, że jest to dla Ciebie jasne? Jeżeli nie, sprawdźmy to na przykładzie.

Załóżmy, że dysponujesz kapitałem o wartości 100 000 zł. Na giełdzie zrealizowałeś stratę w wysokości 10% kapitału. Obecnie zatem dysponujesz kapitałem o wartości 90 000 zł (100 000 zł – 100 000 zł*0,1).

Załóżmy teraz, że kolejnego dnia zarobiłeś 10%. Ale to już nie 10% z pierwotnej kwoty, ale z 90 000 zł, czyli 9 000 zł. Masz zatem 99 000 zł. 1000 zł się w magiczny sposób „ulotnił” w trakcie tych dwóch operacji 😉

Skoro 10% to za mało, aby odpracować stratę, to ile musisz zarobić? Musisz zarobić 10 000 zł na 90 000 zł kapitału, czyli musisz osiągnąć stopę zwrotu w wysokości:

SP = Zysk / Kapitał = 10 000 zł / 90 000 zł = 0,1111 = 11,11 %

Na pierwszy rzut oka różnica nie wydaje się kolosalna. Ale bardzo szybko się pogłębia wraz ze wzrostem wysokości strat. Jeżeli straciłbyś 50% kapitału, to ile musisz zarobić, aby tą stratę odpracować?

Zgadza się, musisz zarobić 100%, a to już nie wygląda dobrze. Przy 75% stracie musisz wygenerować 300% zysku, przy 90% stracie – 900%!!!

Widzisz zatem, że ujemna stopa zwrotu tego rzędu, jest zabójcza i praktycznie nie do odrobienia. Poniższy wykres i tabela obrazują, dlaczego wysokie straty są tak niebezpieczne.

Ujemna stopa zwrotu

Więcej informacji dot. kreatywnych metod inwestowania i zarabiania znajdziesz oczywiście w moim kursie.

Zapisz mnie na kurs

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Lider Zespołu, Inwestor at Damian Krawczyk
Jestem pasjonatem kreatywnych form inwestowania oraz zarabiania pieniędzy, szczególnie w obszarze kryptowalut, nieruchomości i E-biznesu.

Jeżeli chcesz mieć życie dla siebie, czyli jednocześnie pieniądze, czas i zdrowie, jestem w stanie Ci w tym pomóc 🙂

Interesują mnie również wszelkie nowinki w świecie nowoczesnych technologii, w szczególności internetowych.

Pasjonuje mnie tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone 😀

Poza tym uwielbiam sport w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę, inspirującą literaturę oraz podróże.
Damian Krawczyk

3 komentarze do “Ujemna stopa zwrotu, czyli dlaczego nadmierne obsunięcie kapitału jest niebezpieczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + 8 =

CommentLuv badge