Stopa zwrotu

Stopa zwrotu – główny miernik opłacalności inwestycji

Stopa zwrotuPrzypuszczam, że praktycznie każdy z nas zetknął się z podstawowym miernikiem opłacalności inwestycji jakim jest stopa zwrotu z inwestycji.

Czym ona jest? Z matematycznego punktu widzenia to nic innego jak stosunek zysku z inwestycji do zainwestowanego kapitału. Zwyczajowo wyrażana jest natomiast nie jako ułamek, ale wartość procentowa.

Stopa zwrotu mówi nam, jak bardzo opłacalny jest projekt inwestycyjny, czyli w pewnym sensie mówi, jaka jest wydajność każdej złotówki zainwestowanego kapitału. Krótko mówiąc, jest miernikiem intensywności pracy Twoich pieniędzy 😉

Jeżeli przykładowo zainwestowałeś kapitał rzędu 10 000 zł w projekt inwestycyjny, który po roku dał Ci 5000 zł zysku, to ile wyniosła stopa zwrotu? Zgadza się wyniosła 50%, ponieważ:

SZ = 5000/10000 = 0,5 = 50%

Mam nadzieję, że do tej pory rachunki nie są zbyt skomplikowane? O ile się nie mylę, to materiał na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej 😉

W powyższym przykładzie założyłem w uproszczeniu, że projekt inwestycyjny trwa rok czasu. Ale nie musi tak być. Jeżeli tą samą kwotę zarobiłbyś w 6 miesięcy, to jak obliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji? Od razu podpowiem, że roczna stopa zwrotu nie wyniesie wcale 2 * 50%, czyli 100%, jak by to mogło się na pierwszy rzut oka wydawać.

Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć efektywną roczną stopę zwrotu, trzeba również uwzględnić odsetki z odsetek, czyli tzw. procent składany. Efektywna roczna stopa zwrotu obliczana jest ze wzoru, który podałem we wpisie dot. procentu składanego. Wzór jest już nieco bardziej skomplikowany, ale tylko nieznacznie:

ERSP = (1 + 50\%)^2 - 1 = 1,5^2 - 1 = 2,25 - 1 = 1,25 = 125\%

Jak widzisz 125% to nieco lepszy zysk niż 100% obliczone przez proste dodawanie. Dlatego też procentu składanego nie należy pomijać. Więcej na temat efektywnej rocznej stopy procentowej oraz procentu składanego znajdziesz w tym wpisie.

Więcej wiedzy na temat inwestowania i zarabiania znajdziesz natomiast w moim kursie. Obecnie możesz się na ten kurs zapisać bezpłatnie, zatem korzystaj z okazji 🙂

Zapisz mnie na kurs

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Lider Zespołu, Inwestor at Damian Krawczyk
Jestem pasjonatem kreatywnych form inwestowania oraz zarabiania pieniędzy, szczególnie w obszarze kryptowalut, nieruchomości i E-biznesu.

Jeżeli chcesz mieć życie dla siebie, czyli jednocześnie pieniądze, czas i zdrowie, jestem w stanie Ci w tym pomóc 🙂

Interesują mnie również wszelkie nowinki w świecie nowoczesnych technologii, w szczególności internetowych.

Pasjonuje mnie tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone 😀

Poza tym uwielbiam sport w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę, inspirującą literaturę oraz podróże.
Damian Krawczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + nineteen =

CommentLuv badge