Stopa zwrotu

Stopa zwrotu – główny miernik opłacalności inwestycji

Stopa zwrotuPrzypuszczam, że praktycznie każdy z nas zetknął się z podstawowym miernikiem opłacalności inwestycji jakim jest stopa zwrotu z inwestycji.

Czym ona jest? Z matematycznego punktu widzenia to nic innego jak stosunek zysku z inwestycji do zainwestowanego kapitału. Zwyczajowo wyrażana jest natomiast nie jako ułamek, ale wartość procentowa.

Stopa zwrotu mówi nam, jak bardzo opłacalny jest projekt inwestycyjny, czyli w pewnym sensie mówi, jaka jest wydajność każdej złotówki zainwestowanego kapitału. Krótko mówiąc, jest miernikiem intensywności pracy Twoich pieniędzy 😉

Jeżeli przykładowo zainwestowałeś kapitał rzędu 10 000 zł w projekt inwestycyjny, który po roku dał Ci 5000 zł zysku, to ile wyniosła stopa zwrotu? Zgadza się wyniosła 50%, ponieważ:

SZ = 5000/10000 = 0,5 = 50%

Mam nadzieję, że do tej pory rachunki nie są zbyt skomplikowane? O ile się nie mylę, to materiał na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej 😉

W powyższym przykładzie założyłem w uproszczeniu, że projekt inwestycyjny trwa rok czasu. Ale nie musi tak być. Jeżeli tą samą kwotę zarobiłbyś w 6 miesięcy, to jak obliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji? Od razu podpowiem, że roczna stopa zwrotu nie wyniesie wcale 2 * 50%, czyli 100%, jak by to mogło się na pierwszy rzut oka wydawać.

Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć efektywną roczną stopę zwrotu, trzeba również uwzględnić odsetki z odsetek, czyli tzw. procent składany. Efektywna roczna stopa zwrotu obliczana jest ze wzoru, który podałem we wpisie dot. procentu składanego. Wzór jest już nieco bardziej skomplikowany, ale tylko nieznacznie:

ERSP = (1 + 50\%)^2 - 1 = 1,5^2 - 1 = 2,25 - 1 = 1,25 = 125\%

Jak widzisz 125% to nieco lepszy zysk niż 100% obliczone przez proste dodawanie. Dlatego też procentu składanego nie należy pomijać. Więcej na temat efektywnej rocznej stopy procentowej oraz procentu składanego znajdziesz w tym wpisie.

Więcej wiedzy na temat inwestowania i zarabiania znajdziesz natomiast w moim kursie. Obecnie możesz się na ten kurs zapisać bezpłatnie, zatem korzystaj z okazji 🙂

Zapisz mnie na kurs

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Lider Zespołu, Inwestor at Damian Krawczyk
Jestem pasjonatem kreatywnych form inwestowania oraz zarabiania pieniędzy, szczególnie w obszarze nieruchomości i E-biznesu.

Jeżeli chcesz mieć życie dla siebie, czyli jednocześnie pieniądze, czas i zdrowie, jestem w stanie Ci w tym pomóc 🙂

Interesują mnie również wszelkie nowinki w świecie nowoczesnych technologii, w szczególności internetowych.

Pasjonuje mnie tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone 😀

Poza tym uwielbiam sport w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę, inspirującą literaturę oraz podróże.
Damian Krawczyk

Latest posts by Damian Krawczyk (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 3 =

CommentLuv badge