Pomysły na dochód pasywny

Pomysły na dochód pasywny, czyli jak pracować mądrze, a nie ciężko

Pomysły na dochód pasywnyPomysłów na osiągnięcie dochodu pasywnego jest cała masa. Jedne pomysły na dochód pasywny są lepsze inne gorsze.

W TYM wpisie wyjaśniłem Ci, czym jest dochód pasywny i czym się różni od dochodu linearnego, a także powody, dla których powinieneś się tym rodzajem dochodu zainteresować.

Promotorami dochodu pasywnego są najbogatsi ludzie, m.in. Robert Kiyosaki, Harv Eker, Donald Trump, czy Robert G. Allen. Wszyscy oni zgodnie twierdzą, że aby się wzbogacić lub uwolnić się od niekorzystniej sytuacji materialnej, zamiast szukać dodatkowej pracy lub pracować  na dwóch etatach, powinieneś budować zdywersyfikowane źródła dochodu pasywnego.

Głównym powodem przepaści między ludźmi bogatymi a biednymi jest brak wśród tych biednych edukacji i inteligencji finansowej. Jak już bowiem niejednokrotnie wspominałem bogactwo jest stanem umysłu, a nie stanem konta. Ludzie bogaci nieustannie inwestują w edukację i poszukują nowych kreatywnych źródeł dochodu pasywnego, podczas gdy ludzie biedni poszukują stabilizacji  i pracy na etacie. Pracy która jest bardzo niepewna i najgorzej opłacana.

Nie ma bowiem wątpliwości, że zbudowanie źródeł dochodu pasywnego daje Ci ogromne bezpieczeństwo, ponieważ uniezależnia Cię od kaprysów Twojego szefa, oraz uodparnia na kryzysy gospodarcze. Daje Ci również więcej czasu dla siebie, abyś mógł realizować swoje pasje oraz dla Twoich bliskich.

Poniżej podaję najlepsze w mojej ocenie pomysły na dochód pasywny. Najlepsze ponieważ nie ma sensu zajmować się nieefektywnymi i słabymi rozwiązaniami 😀

Dochody z inwestycji.

Tutaj masz do wyboru bardzo szerokie spektrum możliwości. Ile różnych form inwestowania, tyle różnorakich dochodów. Oczywiście niektóre nie są warte zachodu, ponieważ dają albo bardzo niskie stopy zwrotu (np. lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne), albo cechują się bardzo wysokim ryzykiem (np. instrumenty pochodne na Giełdzie Papierów Wartościowych, czy Forex), albo wymagają poświęcenia dużej ilości czasu, cechują się dużym ryzykiem i dają mierne zarobki (np. wynajem nieruchomości). Dochody z inwestycji mogą przyjmować dwie podstawowe formy:

 1. Dochody rezydualne sensu stricte. Są to przepływy pieniężne w postaci regularnych wpływów z tytułu np. dywidend wypłacanych z tytułu posiadania akcji, różnego rodzaju odsetek (np. z lokat bankowych, pożyczek itp.), wynikające z wniesionego w proces inwestycyjny unikalnego know-how, który nie jest ogólnodostępną wiedzą.
 2. Dochody z zysków kapitałowych, czyli osiągnięte w drodze wzrostu wartości Twoich aktywów. Mogą to być bardzo różne rodzaje aktywów. Zarówno nieruchomości (gruntowe, lokalowe etc.), jak również instrumenty finansowe (takie jak jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, akcje, instrumenty pochodne itp.).

Twoje wątpliwości może budzić fakt, czy dochody z zysków kapitałowych można traktować jak dochody pasywne, bo przecież wymagają pracy. Masz rację, mogą wymagać Twojej pracy, ale nie muszą. Może to być bowiem praca innych. Jeżeli zarządzanie aktywami powierzysz wyspecjalizowanym podmiotom, to Twój wkład sprowadza się do wyboru zarządzającego i nadzoru nad jego pracą w trakcie realizacji projektu inwestycyjnego.

Takie możliwości istnieją już na polskim rynku. Nie mam tu na myśli funduszy inwestycyjnych, ponieważ jak już wspomniałem to bardzo słabe rozwiązanie inwestycyjne. Mam na myśli rozwiązania, z których sam osobiście korzystam i które według mnie są obecnie bezkonkurencyjne. Ich aktualną listę znajdziesz tutaj.

Dochody z prowizji ze sprzedaży i promocji produktów w Internecie (E-Biznes).

Chodzi tu o różnego rodzaju programy partnerskie oraz marketing wielopoziomowy (MLM). Większości ludzi MLM z automatu kojarzy się z piramidą finansową, co oczywiście nie jest prawdą 😀 Marketing szeptany to bardzo skuteczna metoda promocji produktów i współpracy między ludźmi, umożliwiający zbudowanie struktury partnerskiej, która z raz wykonanej pracy generuje nam stały rezydualny dochód miesięczny.

Oczywiście kluczowe jest, abyś znał branżę z której pochodzi dany produkt i miał pewność, że jest bardzo wysokiej jakości, tak abyśmy sam w ten produkt wierzył i był zadowolony z korzystania z tego produktu! Rekomendowanie innym produktów niesprawdzonych, albo co gorsza bubli jest bowiem perfidnym oszustwem i manipulacją. Agresywna sprzedaż wszystkiego i wszystkim jest nieetyczna i nie ma nic wspólnego z zaspokajaniem potrzeb ludzkich.

Obecnie zaangażowany jestem w następujące projekty, do których również i Ciebie gorąco zachęcam.

Dochody z praw autorskich za szeroko rozumianą twórczość.

To kolejna bardzo szeroka dziedzina. Podczas gdy w inwestowaniu najłatwiej odnajdują się osoby o umysłach ścisłych (choć praktycznie każdy może być inwestorem, o ile nie cierpi na skrajny syndrom wstrętu do matematyki 😉 ), to dochody z praw autorskich są prawdziwym polem do popisu dla ludzi o predyspozycjach humanistycznych. Szeroko rozumiana twórczość może dotyczyć bardzo wielu dziedzin. Najpopularniejszymi są oczywiście m.in.:

Pisanie różnego rodzaju książek.

 1. Mogą to być książki praktyczne w postaci poradników (info-produktów), które rozwiązują konkretne problemy lub zaspokajają określone potrzeby. Są one bardzo cenne, ponieważ w dobie Internetu rzetelna informacja jest na wagę złota. W sieci mamy ogromną ilość informacji, która jest słabej jakości. Nikt nie ma czasu na przeszukiwanie Internetu i odsiewanie ziarna od plew.
 2. Może to być również różnego rodzaju beletrystyka (proza fabularna) w postaci powieści, opowiadań, nowel itp., czyli wszelkiego rodzaju utwory z fikcją literacką.
 3. Może być to również poezja, jeżeli czujesz, że masz artystyczną duszę.

Tworzenie muzyki. Gatunków muzycznych jest cała masa. Od utworów lekkich (takich jak np. utwory z wykorzystaniem różnego rodzaju instrumentów muzycznych), poprzez muzykę pop, heavy metal, kończąc na utworach generowanych w 100% komputerowo (np. electro freestyle, dubstep, techno etc.)

Produkcja filmów i programów telewizyjnych. Może jesteś uzdolnionym reżyserem, a może potrafisz pisać świetne scenariusze do filmów? Przemysł filmowy jest bardzo potężny. Niestety kosztem książek, nad czym ubolewam, bo wpływa to na postępujące umysłowe ubożenie społeczeństwa. W tej dziedzinie wybór również jest bogaty. Mogą to być produkcje rozrywkowe, ale również naukowe. Wybierz to, co jest Ci najbliższe.

Sztuki plastyczne. To również bardzo szeroka dziedzina. Obejmuje zarówno dzieła tworzone klasycznie (np. malarstwo, rzeźba, rysunek itp.), ale również różnego rodzaju grafikę komputerową.

Tworzenie oprogramowania komputerowego. Opłaty licencyjne mogą być pobierane zarówno za tworzenie aplikacji użytkowych (np. biurowych, domowych), ale również gier komputerowych, pisanych w celu zapewnienia rozrywki.

Dochody ze zautomatyzowanego biznesu.

Jeżeli system, który zbudowałeś jest w 100% samowystarczalny, to jest to jak najbardziej dochód pasywny. Niektórzy ludzie, mają naturalną zdolność do tworzenia i rozwijania różnego rodzaju biznesów, a gdy system staje się samowystarczalny, zabierają się za pracę twórczą na innym polu.

Takimi zautomatyzowanymi biznesami są te projekty, które poza klasyczną inwestycją, pozwalają zarabiać na budowie sieci (organizacji), która jeżeli już zdołasz ją rozbudować jest zautomatyzowanym biznesem, ponieważ staje się samowystarczalna i generuje stały dochód pasywny, niezależnie czy osobiście zajmujesz się jej rozbudową, czy nie.

 

Dochody z patentów za wynalazki.

Na tym polu można naprawdę dobrze zarobić. Nigdy nie zabraknie pomysłów, które można wcielić w życie. Potrzeba jedynie dużej kreatywności i konsekwencji w dążeniu do wcielenia pomysłu w życie. Proces może być żmudny, ale i nagroda za ten proces jest naprawdę wysoka i często rekompensuje włożoną pracę z nawiązką. Weźmy chociażby za przykład Facebook’a 😉

Dochody z emerytur, rent i innych świadczeń.

Oczywiście tego rodzaju dochodu Ci nie polecam, bo emerytura to najczęściej nieosiągalne i odległe marzenie, a rentę można dostać tylko w przypadku poważnej niepełnosprawności i niezdolności do pracy, a źle Ci nie życzę 😉

Nie mówię tutaj o przekrętach w postaci załatwiania sobie tzw. „lewych rent”, ponieważ takie działanie jest niczym innym jak żerowaniem na innych (egoizm w czystej postaci). I choć nasze państwo działa w wielu dziedzinach nieudolnie, to jego okradanie również jest moralnie naganne. Okradając w ten sposób państwo, okradasz tak naprawdę innych, uczciwie płacących podatki.

Choć ten rodzaj dochodu jest jak najbardziej dochodem pasywnym, to jednak spokojnie możesz o nim zapomnieć i skupić się na powyższych rozwiązaniach.

Pomysły na dochód pasywny, czyli jak pracować mądrze, a nie ciężko – konkluzja

Jak widzisz masz bardzo szerokie pole manewru jeśli chodzi o generowanie strumieni pieniężnych prowadzących Cię do wolności finansowej. Czym więcej strumieni jesteś w stanie wykorzystać, tym lepiej. Taka dywersyfikacja (zwielokrotnienie) źródeł dochodu zwiększa bowiem Twoje bezpieczeństwo i uodparnia Cię na zmieniające się trendy rynkowe, które w skrajnych wypadkach mogą spowodować wyschnięcie któregoś ze strumieni zasilających Twój majątek.

Osobiście preferuję głównie dwa pierwsze rozwiązania, czyli dochody z szeroko rozumianych inwestycji oraz marketingu. Nie przypadkowo inwestycje znajdują się na czwartym (najwyższym) miejscu w kwadrancie przepływu pieniędzy Roberta Kiyosakiego, z czym w pełni się zgadzam. Nie ma bowiem lepszej metody pomnażania pieniędzy, niż pozwolić im, aby same się rozmnażały i pracowały w ten sposób dla Ciebie. Czy ta wizja brzmi dla Ciebie kusząco? Jeżeli tak, to pora zabrać się za strategie ich inteligentnego inwestowania 😀

W inwestowaniu i zarabianiu pieniędzy doskonale sprawdza się podejście kontrariańskie. Podejście kontrariańskie (czyli najkrócej rzecz ujmując płynięcie pod prąd) zawsze się opłacało i to nigdy się nie zmieni. Dlaczego tak jest? Ponieważ tam gdzie wszyscy widzą okazję, okazji już dawno nie ma 😉

Mam nadzieję, że pomysły na dochód pasywny, które tutaj przedstawiłem przynajmniej w części wdrożysz w życie. Działaj, ponieważ każdy dzień zwłoki, to czas zmarnowany, a zmarnowanego czasu w przeciwieństwie do pieniędzy nie da się odzyskać 🙂

Więcej informacji na temat inwestowania i zarabiania znajdziesz oczywiście w moim kursie. Jeżeli jakiś istotny rodzaj dochodu pasywnego umknął mojej uwadze, podziel się nim z innymi w komentarzach 🙂

Tutaj możesz natomiast już dziś skutecznie zacząć budować swój pasywny dochód.

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Lider Zespołu, Inwestor at Damian Krawczyk
Jestem pasjonatem kreatywnych form inwestowania oraz zarabiania pieniędzy, szczególnie w obszarze kryptowalut, nieruchomości i E-biznesu.

Jeżeli chcesz mieć życie dla siebie, czyli jednocześnie pieniądze, czas i zdrowie, jestem w stanie Ci w tym pomóc 🙂

Interesują mnie również wszelkie nowinki w świecie nowoczesnych technologii, w szczególności internetowych.

Pasjonuje mnie tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone 😀

Poza tym uwielbiam sport w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę, inspirującą literaturę oraz podróże.
Damian Krawczyk

25 komentarzy do “Pomysły na dochód pasywny, czyli jak pracować mądrze, a nie ciężko

 1. Do Twojego artykułu w miejscu „Dochody z prowizji ze sprzedaży i promocji produktów w Internecie (E-Biznes).” dodałbym jeszcze możliwość zarabiania w programach partnerskich takich jak Comperia/mBank bo też pozwalają budować własną strukturę (1 poziomową ale zawsze). Szczegóły w artykule na moim blogu:

  • Cieszę się Dorian, że tak uważasz. Moim głównym celem i marzeniem jest szczęśliwe i zrównoważone społeczeństwo radosnych, otwartych względem siebie i optymistycznie nastawionych do życia ludzi, którzy nawzajem sobie pomagają wykorzystując efekt synergii. Najprościej osiągnąć to poprzez edukację. I to właśnie staram się dla Was robić kochani 😀
   Strona się rozwija i ciągle dzielę się z Wami swoją najlepszą wiedzą. Jeżeli chcecie być na bieżąco, każdego gorąco zachęcam do subskrybcji wpisów 🙂
   Damian Krawczyk ostatnio opublikował…MLM (marketing sieciowy) – analiza mitów z nim związanychMy Profile

 2. Damian,
  podzielisz się z nami swoimi sukcesami w budowaniu dochodów pasywnych?
  Na czym je budujesz? Czy tylko na działalności w internecie czy również inwestujesz w nieruchomości albo na przykład w myjnie ręczne. Ile czekałeś na pierwsze zyski? Czy miałeś chwile zwątpienia czy systematycznie dążyłeś do wyznaczonego sobie celu i go w końcu zrealizowałeś?
  Mariusz Kobak ostatnio opublikował…Jak zarobić 393,60 zł poświęcając 1 godzinę swojej pracy?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty + seven =

CommentLuv badge