Podatek Belki

Podatek Belki, czyli zmora inwestora

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych to obok inflacji kolejny czynnik przejadający zyski z inwestycji.

To tak naprawdę podatek od tego, że jesteś przedsiębiorczy i świadomie pomnażasz swój kapitał. Państwu nie wystarcza, że za pieniądze, które posiadasz zapłaciłeś już prawdopodobnie nie jeden haracz w postaci innych podatków i składek.

Podatek BePodatek Belkilki to nic innego jak opodatkowanie pracy Twoich pieniędzy, co jest w gruncie rzeczy zjawiskiem absurdalnym! Na szczęście podatku tego można w niektórych przypadkach uniknąć (oczywiście zgodnie z przepisami).

I tutaj tkwi kolejna silna strona inwestowania w nieruchomości, bo to właśnie na tym polu jest najwięcej możliwości unikania tego podatku 😀 Jedną z nich jest zwolnienie z opodatkowania, jeżeli sprzedajemy grunt po min. 5 latach od jego zakupu. Jak zatem widzisz inwestowanie w nieruchomości także pod kątem optymalizacji podatkowej (nie mówiąc już o zyskowności) bije na głowę lokowanie oszczędności w banku.

Inwestowanie w nieruchomości ma jeszcze wiele innych zalet, w tym momencie skupię się jednak na tym, jak obliczyć realną stopę procentową po uwzględnieniu podatku Belki. Wzór jest banalny i wygląda następująco:

RSPO = SP * (1 – SO)

Gdzie:
RSPO – realna stopa procentowa (zwrotu) po uwzględnieniu opodatkowania
SP – stopa procentowa (zwrotu) przed opodatkowaniem.

Jeżeli ze swojej inwestycji osiągnąłeś stopę zwrotu 20% rocznie, to po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (który obecnie wynosi 19% zysku), tak naprawdę „na czysto” zarobiłeś:

RSPO = 0,2 * (1 – 0,19) = 0,2 * 0,81 = 0,162 = 16,2%

Jeżeli  doliczmy do tego jeszcze inflację, która wynosi załóżmy 3% rocznie (ostatnio według GUS wyniosła zaledwie 0,9%, ale to raczej odstępstwo od normy, a nie stała tendencja). Podstawiając wynik do wzoru z wpisu : Inflacja a stopa zwrotu (zysk) z inwestycji, otrzymujemy:

RSPI = \frac{0,162-0,03}{1+0,03} = 0,1282 = 12,82\%

Jak zatem widzisz podatki (te jawne i te ukryte) „zeżarły” ok. 36% Twojego zysku, czyli ponad 1/3! Żyć nie umierać 😉

Dlatego właśnie powinieneś obchodzić podatek Belki przy każdej nadarzającej się okazji, a inwestowanie w nieruchomości sprawdza się do tego celu idealnie. Inflacji niestety nie da się uniknąć, można się jedynie przed nią zabezpieczyć mądrze inwestując swój kapitał 🙂

Więcej cennych informacji i wiedzy dotyczącej inwestowania znajdziesz w moim bezpłatnym kursie Inwestowanie W Nieruchomości. Gorąco Cię zachęcam do jego subskrypcji i komentowania :)

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Lider Zespołu, Inwestor at Damian Krawczyk
Jestem pasjonatem kreatywnych form inwestowania oraz zarabiania pieniędzy, szczególnie w obszarze kryptowalut, nieruchomości i E-biznesu.

Jeżeli chcesz mieć życie dla siebie, czyli jednocześnie pieniądze, czas i zdrowie, jestem w stanie Ci w tym pomóc 🙂

Interesują mnie również wszelkie nowinki w świecie nowoczesnych technologii, w szczególności internetowych.

Pasjonuje mnie tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone 😀

Poza tym uwielbiam sport w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę, inspirującą literaturę oraz podróże.
Damian Krawczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 9 =

CommentLuv badge