Podatek Belki

Podatek Belki, czyli zmora inwestora

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych to obok inflacji kolejny czynnik przejadający zyski z inwestycji.

To tak naprawdę podatek od tego, że jesteś przedsiębiorczy i świadomie pomnażasz swój kapitał. Państwu nie wystarcza, że za pieniądze, które posiadasz zapłaciłeś już prawdopodobnie nie jeden haracz w postaci innych podatków i składek.

Podatek BePodatek Belkilki to nic innego jak opodatkowanie pracy Twoich pieniędzy, co jest w gruncie rzeczy zjawiskiem absurdalnym! Na szczęście podatku tego można w niektórych przypadkach uniknąć (oczywiście zgodnie z przepisami).

I tutaj tkwi kolejna silna strona inwestowania w nieruchomości, bo to właśnie na tym polu jest najwięcej możliwości unikania tego podatku 😀 Jedną z nich jest zwolnienie z opodatkowania, jeżeli sprzedajemy grunt po min. 5 latach od jego zakupu. Jak zatem widzisz inwestowanie w nieruchomości także pod kątem optymalizacji podatkowej (nie mówiąc już o zyskowności) bije na głowę lokowanie oszczędności w banku.

Inwestowanie w nieruchomości ma jeszcze wiele innych zalet, w tym momencie skupię się jednak na tym, jak obliczyć realną stopę procentową po uwzględnieniu podatku Belki. Wzór jest banalny i wygląda następująco:

RSPO = SP * (1 – SO)

Gdzie:
RSPO – realna stopa procentowa (zwrotu) po uwzględnieniu opodatkowania
SP – stopa procentowa (zwrotu) przed opodatkowaniem.

Jeżeli ze swojej inwestycji osiągnąłeś stopę zwrotu 20% rocznie, to po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (który obecnie wynosi 19% zysku), tak naprawdę „na czysto” zarobiłeś:

RSPO = 0,2 * (1 – 0,19) = 0,2 * 0,81 = 0,162 = 16,2%

Jeżeli  doliczmy do tego jeszcze inflację, która wynosi załóżmy 3% rocznie (ostatnio według GUS wyniosła zaledwie 0,9%, ale to raczej odstępstwo od normy, a nie stała tendencja). Podstawiając wynik do wzoru z wpisu : Inflacja a stopa zwrotu (zysk) z inwestycji, otrzymujemy:

RSPI = \frac{0,162-0,03}{1+0,03} = 0,1282 = 12,82\%

Jak zatem widzisz podatki (te jawne i te ukryte) „zeżarły” ok. 36% Twojego zysku, czyli ponad 1/3! Żyć nie umierać 😉

Dlatego właśnie powinieneś obchodzić podatek Belki przy każdej nadarzającej się okazji, a inwestowanie w nieruchomości sprawdza się do tego celu idealnie. Inflacji niestety nie da się uniknąć, można się jedynie przed nią zabezpieczyć mądrze inwestując swój kapitał 🙂

Więcej cennych informacji i wiedzy dotyczącej inwestowania znajdziesz w moim bezpłatnym kursie Inwestowanie W Nieruchomości. Gorąco Cię zachęcam do jego subskrypcji i komentowania :)

Damian Krawczyk

Damian Krawczyk

Lider Zespołu, Inwestor at Damian Krawczyk
Jestem pasjonatem kreatywnych form inwestowania oraz zarabiania pieniędzy, szczególnie w obszarze nieruchomości i E-biznesu.

Jeżeli chcesz mieć życie dla siebie, czyli jednocześnie pieniądze, czas i zdrowie, jestem w stanie Ci w tym pomóc 🙂

Interesują mnie również wszelkie nowinki w świecie nowoczesnych technologii, w szczególności internetowych.

Pasjonuje mnie tematyka rozwoju osobistego, dlatego ciągle uczę się i rozwijam. Możliwości jakie drzemią w każdym z nas są praktycznie nieograniczone 😀

Poza tym uwielbiam sport w praktycznie każdej możliwej formie, dobrą muzykę, inspirującą literaturę oraz podróże.
Damian Krawczyk

Latest posts by Damian Krawczyk (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 13 =

CommentLuv badge